Musik

Konsert

I DAG kl.14.00-14.3016228

Plats: Bibblerian Hässelby Gård.

Ansvarig: Håkan Jonson. 

Musik Dans Teater Konst & media

Kulturnatten "Tillbaka till Venus"

I DAG kl.18.00-24.0016200

Plats: Lokalerna på Mariebergsgatan.

Ansvarig: Johanna B Eriksson Petra Howard. 

Musik

Öppen sång scen i foajén

I DAG kl.18.30-22.3016216

Plats: Sjöstaden.

Ansvarig: Marie Egnell. 

Teater

Kalabalik - en galen prinsessaga

I DAG kl.19.00-21.0016199

Plats: Vår Teater Östermalm.

Ansvarig: Lise-Maj Holma. 

Musik

Blockflöjtskonsert

I DAG kl.20.45-21.0516234

Plats: Västerortskyrkan.

Ansvarig: Sylvia Lind. 

Teater

Mega musikal spelar Lyktan

Söndag 22/4 kl.13.00-14.3016214

Plats: Blå huset Bagarmossen.

Ansvarig: Marie Egnell Catarina Herneklint. 

Musik

Konsert

Söndag 22/4 kl.14.00-14.4516229

Plats: Biblioteket Blackeberg.

Ansvarig: Håkan Jonson och Giordana Castillett. 

Teater

Mega musikal spelar Lyktan

Söndag 22/4 kl.15.00-16.3016215

Plats: Blå huset Bagarmossen.

Ansvarig: Marie Egnell Catarina Herneklint. 

Teater

Skattekistan

Måndag 23/4 kl.17.00-17.3016134

Plats: Skarpnäcks kulturhus, Skarpnäcks Allé 25.

Ansvarig: Parviz Gazi. 

Dans Teater

Och?

Måndag 23/4 kl.17.30-18.3016192

Plats: Vår Teater Östermalm.

Ansvarig: Lise-Maj Holma. 

Teater

Ronja & Julia

Måndag 23/4 kl.19.0016180

Plats: Kulturskolan Brommaplan, Stora scenen.

Ansvarig: Henrik Wikman. 

Teater

Skräck i skogen

Tisdag 24/4 kl.17.30-18.2016165

Plats: Kärrtorp, Lågskärsvägen 7.

Ansvarig: Parviz Gazi. 

Teater

Testamentet

Tisdag 24/4 kl.18.30-19.4516160

Plats: Hammarby sjöstad, Lugnets allé 86.

Ansvarig: Gunilla Forssblad. 

Musik

Vårkonsert

Tisdag 24/4 kl.19.0016171

Plats: Äppelviksskolans Aula.

Ansvarig: Musiklärarna på Äppelviksskolan. 

Annan

Guldstatyn

Onsdag 25/4 kl.16.30-17.0016138

Plats: Björkhagensskola.

Ansvarig: Parviz Gazi. 

Teater

Det egendomliga huset

Onsdag 25/4 kl.16.30-17.1516193

Plats: Vår Teater Östermalm.

Ansvarig: Lise-Maj Holma. 

Musik

Vårkonsert

Onsdag 25/4 kl.19.00-20.0016225

Plats: Vantörs kyrka.

Ansvarig: Mattias Hidemo. 

Teater

Ett underbart jävla Hotell

Torsdag 26/4 kl.18.30-19.4016159

Plats: Södermalm, Skanstull, Allhelgonagatan 4 (Dans & Teater).

Ansvarig: Gunilla Forssblad. 

Teater

Ett underbart jävla hotell

Torsdag 26/4 kl.19.00-20.0016181

Plats: Kulturskolan Brommaplan, Stora scenen.

Ansvarig: Henrik Wikman. 

Teater

På Havets Botten

Fredag 27/4 kl.15.30-16.0016158

Plats: Södermalm, Skanstull, Allhelgonagatan 4 (Dans & Teater).

Ansvarig: Gunilla Forssblad. 

Teater

Pjäsen Resan

Fredag 27/4 kl.17.30-18.1516184

Plats: Scenen i Husby.

Ansvarig: Jane Rimbleus. 

Musik

Högdalens Lilla Stråkorkester

Fredag 27/4 kl.18.30-19.0016175

Plats: Orkestersalen Kulturskolan i Högdalen, Högdalsgången 36.

Ansvarig: Matoula Z, Sara E, Anja I. 

Musik

Öppen Scen

Fredag 27/4 kl.18.30-19.3015981

Plats: Mariebergsgatan 34 Orkestersalen.

Ansvarig: Lennart Wårdh. 

Teater

Trivsel

Fredag 27/4 kl.19.0016182

Plats: Kulturskolan Brommaplan, Stora scenen.

Ansvarig: Henrik Wikman. 

Teater

Typ Askungen

Onsdag 2/5 kl.18.15-19.0016194

Plats: Vår Teater Östermalm.

Ansvarig: Lise-Maj Holma. 

Teater

Romeo & Julia

Onsdag 2/5 kl.18.30-19.2016188

Plats: Gröndal, Sjöbjörnsvägen 1.

Ansvarig: Viveka Vidhammer. 

Annan

Det dyrbara halsbandet

Torsdag 3/5 kl.17.00-17.3016135

Plats: Skarpnäcks kulturhus, Skarpnäcks Allé 25.

Ansvarig: Parviz Gazi & Rigmor Tibell. 

Teater

Det egendomliga huset

Torsdag 3/5 kl.17.00-17.4016197

Plats: Vår Teater Östermalm.

Ansvarig: Lise-Maj Holma. 

Musik

Den lilla sjöjungfrun

Torsdag 3/5 kl.19.0016238

Plats: Kulturskolan Brommaplan, Stora scen.

Ansvarig: Henrik Wikman. 

Teater

Mord på boet

Fredag 4/5 kl.17.00-18.0016168

Plats: Kärrtorp, Lågskärsvägen 7.

 

Teater

Pjäsen Drömlandet

Fredag 4/5 kl.17.30-18.1516185

Plats: Scenen i Husby.

Ansvarig: Jane Rimbleus. 

Teater

"Snövit 2018"

Fredag 4/5 kl.18.30-19.3016244

Plats: Teaterlokalen, Gröndal, Sjöbjörnsvägen 1.

Ansvarig: solveig Emanuelsson. 

Teater

"Ett underbart jävla hotell"

Fredag 4/5 kl.19.00-20.0016245

Plats: Teaterlokalen, Gröndal, Sjöbjörnsvägen 1.

Ansvarig: solveig Emanuelsson. 

Musik Dans Teater

Minimusikalen Sally Jones

Lördag 5/5 kl.12.00-12.4516201

Plats: skeppargatan 60.

Ansvarig: Johanna B Eriksson Viveca G Tolstoy. 

Musik Dans

Sinfoniettan och dansare från KAP spelar tillsammans med Radiosymfonikerna

Lördag 5/5 kl.13.00-14.0016007

Plats: Berwaldhallen.

Ansvarig: Helena Söderman Bohlin. 

Musik

Samarbeteskonsert Västerorts ungdoms symfoniorkester och Sveriges Radios symfoniorkester

Lördag 5/5 kl.14.00-14.3016125

Plats: Berwaldhallen.

Ansvarig: Ann-Kathrin Wi. 

Musik

Samarbeteskonsert Västerorts ungdoms symfoniorkester och Sveriges Radios symfoniorkester

Lördag 5/5 kl.14.00-14.3016068

Plats: Berwaldhallen.

Ansvarig: Mirjam AllardS. 

Musik

Samarbeteskonsert Västerorts ungdomssymfoniorkester och Sveriges Radios symfoniorkester

Lördag 5/5 kl.14.00-14.3016069

Plats: Berwaldhallen.

Ansvarig: Mirjam AllardSa. 

Musik

Västerorts ungdomssymfoniorkester spelar tillsammans med Sveriges Radios symfoniorkester

Lördag 5/5 kl.14.00-14.3016217

Plats: Berwaldhallan.

Ansvarig: Mirjam Allard. 

Musik Dans Teater

Minimusikalen "Petra Pan

Lördag 5/5 kl.16.30-17.3016202

Plats: skeppargatan 60.

Ansvarig: Johanna B Eriksson Viveca G Tolstoy. 

Musik Dans Teater

"Den vita stenen"

Söndag 6/5 kl.14.30-15.3016203

Plats: skeppargatan 60.

Ansvarig: Johanna B Eriksson Viveca G Tolstoy. 

Musik

Best in show

Tisdag 8/5 kl.19.0016239

Plats: Kulturskolan Brommaplan, Stora scen.

Ansvarig: Henrik Wikman. 

Teater

Sweeney Todd

Tisdag 8/5 kl.19.00-21.0016189

Plats: Gröndal, Sjöbjörnsvägen 1.

Ansvarig: Viveka Vidhammer. 

Teater

Sweeney Todd

Onsdag 9/5 kl.18.00-20.0016190

Plats: Gröndal, Sjöbjörnsvägen 1.

Ansvarig: Viveka Vidhammer. 

Teater

Dyra halsbandet

Tisdag 15/5 kl.17.30-18.1516163

Plats: Kärrtorp, Lågskärsvägen 7.

Ansvarig: Parviz Gazi. 

Musik

Mitt hjärta rusar

Tisdag 15/5 kl.19.0016240

Plats: Kulturskolan Brommaplan, Stora scen.

Ansvarig: Henrik Wikman. 

Teater

Pjäsen Leksaksaffären

Onsdag 16/5 kl.16.30-17.0016186

Plats: Scenen i Husby.

Ansvarig: Jane Rimbleus. 

Musik

Gitarrkonsert

Onsdag 16/5 kl.19.3016049

Plats: Gröndal, Sjöbjörnsvägen 1.

Ansvarig: Svenerik Granholm. 

Teater

Råttfångaren

Torsdag 17/5 kl.18.00-19.0016198

Plats: Vår Teater Östermalm.

Ansvarig: Lise-Maj Holma. 

Musik

Den blomstertid nu kommer

Torsdag 17/5 kl.19.0016241

Plats: Kulturskolan Brommaplan, Stora scen.

Ansvarig: Henrik Wikman. 

Musik Dans Teater

Musikalen "Blues Brothers

Söndag 20/5 kl.17.30-18.3016204

Plats: skeppargatan 60.

Ansvarig: Johanna B Eriksson Viveca G Tolstoy. 

Teater

Lisa och tjuvarna

Måndag 21/5 kl.17.00-18.0016131

Plats: Bagarmossen, Blå huset, Lillåvägen 3.

Ansvarig: Parviz Gazi. 

Teater

Okänd Ö

Tisdag 22/5 kl.17.30-18.3016166

Plats: Kärrtorp, Lågskärsvägen 7.

Ansvarig: Parviz Gazi. 

Musik

Konsert med Västerorts kammarorkester

Tisdag 22/5 kl.18.30-19.3016126

Plats: S:ta birgitta kyrka.

Ansvarig: Michael Lagerström, Jenny Thun, Kristina Marin, Mirjam Allard. 

Annan

Sagan i sagan

Onsdag 23/5 kl.16.30-17.3016140

Plats: Björkhagensskola.

Ansvarig: Parviz Gazi. 

Teater

Kidnappningen i Bagis

Torsdag 24/5 kl.17.00-18.0016133

Plats: Bagarmossen, Blå huset, Lillåvägen 3.

Ansvarig: Parviz Gazi. 

Teater

Mullvaden

Fredag 25/5 kl.16.00-17.0016169

Plats: Kärrtorp, Lågskärsvägen 7.

 

Teater

Mullvaden

Fredag 25/5 kl.17.30-18.3016170

Plats: Kärrtorp, Lågskärsvägen 7.

 

Musik

Öppen Scen

Fredag 25/5 kl.18.30-19.3015982

Plats: Mariebergsgatan 34 Orkestersalen.

Ansvarig: Lennart Wårdh. 

Musik

" Unga Artister" Symfoniorkesterkonsert med SUSO och solister

Söndag 27/5 kl.15.00-17.0015928

Plats: Musikaliska, Nybrokajen 11.

Ansvarig: Mirjam Allard. 

Musik

"Unga Artister" Symfoniorkesterkonsert med solister

Söndag 27/5 kl.15.00-17.0015927

Plats: Musikaliska, Nybrokajen 11.

Ansvarig: Mirjam Allard. 

Konst & media

Utställning Konst/Media

Måndag 28/5 kl.15.00-17.0016117

Plats: Blå huset, Lillåv.3 Bagarmossen- Foajén.

Ansvarig: Cecilia Lindborg. 

Musik

Solistkonsert

Måndag 28/5 kl.17.0016081

Plats: Älvsjökyrkan.

Ansvarig: Simon Alderborn. 

Musik

Bandkonsert

Måndag 28/5 kl.18.30-19.3016231

Plats: Grimstaskolans aula.

Ansvarig: Maria Olsson, Patrik Bonnet, Viktor Hellmark kristoffersson. 

Musik

Solistkonsert

Måndag 28/5 kl.19.0016082

Plats: Älvsjökyrkan.

Ansvarig: Simon Alderborn. 

Musik

Vårkonsert

Måndag 28/5 kl.19.0016083

Plats: Herrängens skola, matsalen.

Ansvarig: Kerstin Berggren-Ericsson. 

Konst & media

Utställning Konst/Media

Tisdag 29/5 kl.15.00-17.0016118

Plats: Blå huset Lillåv.3 Bagarmossen- Foajén.

Ansvarig: Cecilia Lindborg. 

Musik

Slagverkskonsert, Vällingby

Tisdag 29/5 kl.18.00-20.0016230

Plats: Orkestersalen.

Ansvarig: Maria Olsson. 

Musik

Blockflöjtskonsert

Tisdag 29/5 kl.18.30-19.3016235

Plats: Västerortskyrkan.

Ansvarig: Sylvia Lind. 

Konst & media

Utställning-Konst/Media

Onsdag 30/5 kl.15.00-17.0016119

Plats: Blå huset Lillåv.3 Bagarmossen- Foajén.

Ansvarig: Cecilia Lindborg. 

Annan

Trubbel i paradiset

Onsdag 30/5 kl.16.30-17.3016137

Plats: Björkhagensskola.

Ansvarig: Parviz Gazi & Rigmor Tibell. 

Musik

Orkesterkonsert med gröna orkestrar i Älvsjö ( nybörjare)

Onsdag 30/5 kl.18.0016121

Plats: Herrängens skola, utomhusscenen.

Ansvarig: Kerstin Berggren-Ericsson. 

Musik

Vårkonsert

Torsdag 31/5 kl.17.0016084

Plats: Kulturskolan, Gröndal.

Ansvarig: Kerstin Berggren-Ericsson. 

Musik Konst & media

MILJÖFESTIVAL MUSIK & BILD

Torsdag 31/5 kl.18.00-19.0016009

Plats: St Görans kyrka.

Ansvarig: Johan Kyllmar, Magnus F Andersson. 

Musik

Vårkonsert

Torsdag 31/5 kl.19.0016085

Plats: Kulturskolan, Gröndal.

Ansvarig: Kerstin Berggren-Ericsson. 

Musik Konst & media

MILJÖFESTIVAL MUSIK & BILD

Torsdag 31/5 kl.20.00-21.3016010

Plats: St Görans kyrka.

Ansvarig: Helena Söderman Bohlin. 

Musik

KAP konsert

Fredag 1/6 kl.18.30-19.3016103

Plats: Gröndals Kyrka.

Ansvarig: Lennart Wårdh. 

Musik Konst & media

MILJÖFESTIVAL MUSIK & BILD dag 2

Fredag 1/6 kl.18.30-20.3016012

Plats: Kungsholmen, Mariebergsgatan 34.

Ansvarig: Helena söderman Bohlin. 

Musik Konst & media

MILJÖFESTIVAL MUSIK & BILD dag 2

Fredag 1/6 kl.19.00-21.0016011

Plats: Kungsholmen, Mariebergsgatan 34.

Ansvarig: Helena söderman Bohlin. 

Hittills i år har vi har genomfört 118 evenemang, haft 12700 publik och vi har planerat 81 kommande evenemang.

Stockholms Stads logotyp